Prof. Dr. Olcay GÜLER

Prof. Dr. Olcay Güler
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Eklem Hastalıkları Cerrahisi, Robotik Protez Cerrahisi

1995-2001 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi(ÇAPA)nde tıp eğitimini tamamladı.

2001-2006 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi(ÇAPA) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalında uzmanlık eğitimini tamamladı.

2012-2017 Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, Nisan 2017-Ekim 2020 tarihleri arasında Altınbaş Üniversitesi Medicalpark Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliğininde görevyaptı.

Ekim 2020’den itibaren Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliğinindeOrtopedi ve Travmatoloji uzmanı görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Olcay GÜLER, eklem hastalıkları tanı, tedavisi ve cerrahisi ile uğraşmaktadır. Özellikle robotik protez cerrahisi temel ilgi alanıdır.

Robotik(MAKOPLASTY) protez cerrahisinde deneyime sahiptir. Hastalarına MAKOPLASTY robotik sistemi ile protez cerrahisi uygulamaktadır.

MAKOPLASTY robotik sisteminin diğer sistemlerden en önemlifarkı robotik kol sistemi içermektedir.

MAKOPLASTY robotik sistemi, navigasyon sistemi ve robotik kol sistemi içeren en güncel robotik sistemlerdendir. Bize hem hatasız cerrahi planlama sağlamakta, hemde robotik kol ile hatasız kemik kesi imkanı vermektedir.

Robotik protez cerrahisi, en sık diz ve kalça eklemi protez ameliyatlarında kullanılmaktadır.  Diz ekleminde ileri derece aşınma ve yıpranma(kireçlenme) olan hastalara robotik diz protez cerrahisi ile total diz protezleri, yarım(unikondiller) diz protezleri ve diz kapak(patellofemoral) eklem protezleri uygulamaktadır. Ayrıca geçirilmiş kırıklara bağlı deformite-eğriliği olan hastalarda MAKOPLASTY robotik cerrahi ile diz protez cerrahisi uygulanır.

Robotik sistem sayesinde kişinin anatomisine en uygun protez seçeneğini planlayarak, hastalarımızın diz fonksiyonlarının geri kazanılması en önemli hedefimizdir.

Robotik kalça protez cerrahisi en sık kalça eklemi ileri aşınma ve yıpranması(kireçlenme) olan hastalarda uygulanmaktadır. Ayrıca femur başı avasküler nekroz(çürüme), kalça çıkığına bağlı kireçlenme ve kalça kırıkları olan hastalarda MAKOPLASTY robotik kalça protez cerrahisi uygulanmaktadır.

Robotik kalça protez cerrahisi ile ameliyat sonrası kalçaprotez çıkık riskini en aza indirmek ve bacak boy uzunluk sorununun önüne geçmek tedavi başarısında çok önemlidir.Önümüzdeki yıl omuz protez cerrahisinde de robotik sistem kullanılmaya başlayacaktır.