PRP (TROMBOSİTTTEN ZENGİN PLAZMA)

PRP (Trombosit Zengin Plazma,TZP)      

PRP (platelet rich plasma), platelet/trombosit hücrelerinden zengin kan demektir. PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen trombosit hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılır. Kandaki iyileştirici ve yenileyici hücrelerin kullanılarak kıkırdak yenilenmesini sağlayan bir yöntemdir. Aynı zamanda kıkırdak hasarına bağlı semptomları azaltmaktadır. PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir. Ancak sınırlı miktarda kök hücre bulunmaktadır.

PRP’de ne yapılıyor?

PRP insan kanında bulunan trombositleri yüksek konsantrasyonlarda biriktirerek ; bu trombositlerde bulunan büyüme faktörlerinin aktifleştirilmesi işlemidir. Genellikle PRP’de istenen trombosit sayısı normal kandaki değerin 3 ile 5 katı kadar olmasıdır. Bu büyüme faktörleri kıkırdak yenilenmesinde, diz ağrılarının giderilmesinde fayda sağlıyor. Hastadan alınan kan, santrifüj işlemlerinden geçiyor, büyüme faktörleri aktifleştiriliyor ve daha sonra kıkırdak hasarı olan diz eklemine enjekte ediliyor.

PRP bir ilaç mıdır?

PRP bir ilaç değildir. kişinin kendi kanı dışında başka bir madde içermez. Etkisi ilaçların aksine uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Böbrek, karaciğer ve midede yan etkilere yol açmaz. Kortizon içermez.